Practice Card

Need a Practice Card?

 

Download one here!!! 

 1819practice card.pdf 

Cycle 1 Group A - mixed

Next Lesson:  Wednesday, 9/11, period 3

Assignment:

Roster

Cycle 1 Group B - 6th Grade Clarinet

Next Lesson:  Wednesday, 9/11, period 7

Assignment:

Roster

Fejkova Vanessa
Cox Jonathan
Jarmark Andrew
Diaz Emily
Gervasi Jessica
Nesheiwat James
Molé Sofia
Kappauf Olivia
White Abigail
Capolino Parker

 

Cycle 1 Group C - 6th Grade Bass

Next Lesson:  Wednesday, 9/11, period 8

Assignment:

Roster

Mateo Correa
Kenneth Fischer
Aydan Quackenbush
Leo Steinberger

Cycle 1 Group D - 7th/8th Grade Percussion

Next Lesson:  Wednesday, 9/11, period 1

Assignment:

Roster

Galbraith Theodore
Riviezzo Frank
Chandia Luis
Foley Jack

 

Cycle 2 Group A - 5th Grade Flute

Next Lesson:  Thursday, 9/12, period 3

Assignment:

Roster

Krasniqi Albana
Motta Kaelyn
Tompkins Haley
Acocella Kayleigh

 

Cycle 2 Group B - 8th Grade Clarinet

Next Lesson:  Thursday, 9/12, period 6

Assignment:

Roster

Morrissey Bailey
Perez Lila
Shea Benjamin
Storminger Leah
Wright Kendra
Faccilonga Eamonn
Rotundo Angelina
Wiener Megan

 

Cycle 2 Group C - 6th Grade Clarinet

Next Lesson:  Thursday, 9/12, period 8

Assignment:

Roster

Yosif Bezzubikoff
Isabella Felsenfeld
Petra Ginesin
Evan Lalak
Lorenzo Paniccia
Angelina Sherpa
Edwin Zheng

Cycle 2 Group D - 6th Grade Flute

Next Lesson:  Thursday, 9/12, period 1

Assignment:

Roster

Kelly Nicholas
Hurlie Madison
Siu Keira
Rivalsi Melaine

 

Cycle 3 Group A - 7th Grade Flute

Next Lesson:  Monday, 9/23, period 7

Assignment: Eb, F scales 2 octaves; Bb scale 1 octave; Lesson Bk pgs 10-11 (Count rhythms before you play each exercise)

Roster

Rzeznik Bailey
Lancey Ailah
Wolfe Norah
Pena Gabriella
Matera Nicole

Cycle 3 Group B - 8th Grade Clarinet

Next Lesson:  Friday, 9/13, period 6

Assignment:

Roster

Salaka Helen
Sinnott Andrew
Bahssain Dounia
DIAZ SOLIS JAMIE

 

Cycle 3 Group C - mixed

Next Lesson:  Friday, 9/13, period 8

Assignment:

Roster

Cycle 3 Group D - 8th Grade Flute

Next Lesson:  Friday, 9/13, period 1

Assignment:

Roster

Aliaga Jennie Belle
Pappas Mikayla
Harper Lily
Cilento Marina
Meza Jennifer
Curley Deirdre

Cycle 4 Group A - 5th Grade Percussion

Next Lesson:  Monday 9/13, period 3

Assignment:

Roster

Murphy Ryan
Robinson Kylie
Suchy Theresa
Weindel Colin

 

Cycle 4 Group B - 5th Grade Trumpet

Next Lesson:   Monday, 9/13 period 7

Assignment:

Roster

Hughes Michaela
Melikian William
Menton Jadyn
Papitto Joseph
Parchen Miles
Trosa-hooten Jade
Voltaggio Michael
Waldrup Tyler

Cycle 4 Group C - 6th grade Viola

Next Lesson:  Monday, 9/16 period 8

Assignment:

Roster

 

Madeline Arrigale
Amanda Deserio
Leah Farbman
Leondre Fletcher
Olivia Frick
Madison Moran
Bryanna Rodriguez
Riley Salisbury
Tyler Stephens
Dulce Viera

 

Cycle 4 Group D - 7th Grade Clarinet

Next Lesson: Monday, 9/16 period 1

Assignment:

Roster

Dixon Megan
Munoz Sanchez Alexander
O'Connor Tieran

 

Cycle 5 Group A - mixed

Next Lesson: Monday, September 9th, period 1

Assignment:

Roster

Cycle 5 Group B - 7th Grade Clarinet

Next Lesson: Monday, September 9th, period 3

Assignment:

Roster

Escaravage Natalie
Kelley Sarah
McGuirk Aidan
Krasniqi Adrian

 

Cycle 5 Group C - 6th Grade Violin

Next Lesson: Monday, September 9th, period 7

Assignment:

Minieri Roster

Aine Carey
Zoe Lee-Ciano
Eva Martin
Ana Recinos Rauda
Sabrina Schmidt
Mikayla Simon
Sydney Vanzo
Francisco Xavier Zambrano

Brainard Roster

Benjamin Rene Altavilla
Karina Chacon
Elon Fletcher
Dharma Levi
Evangeline Lisi
Johannah Parayil
Katelyn Stoll
Leanne Troccoli

Cycle 5 Group D - 7th Grade Flute

Next Lesson: Monday, September 9th, period 8

Assignment:

Roster

Bouchard Alaina
Garcia-Jimenez Alexa
MacLean Raquel
Pena Brianna
castro selvin
Tuquinagui Dani

 

Cycle 6 Group A - 6th Grade Bassoon

Next Lesson:  Tuesday, September 10th, period 1

Assignment:

Roster

Robinson Alexander

 

Cycle 6 Group B - 6th Grade Flute

Next Lesson:  Tuesday, September 10th, period 3

Assignment:

Roster

Dalton Lyndsey
Sugar Marissa
Rusnak Nikita
PERRY ZOWA

 

Cycle 6 Group C - 6th Grade Violin

Next Lesson:  Tuesday, September 10th, period 7

Assignment:

Minieri Roster

Lucille Carroll
Keira Curley
Isabella Dejesus
Daniela DiMartino
Oliver Figueroa
Olivia Hobson
Olivia Kardias
Aleksandra Ryszka

Brainard Roster

Michael Barresi
Julia Bianco
Madison Easton
Heison Garcia Soto
Gina Ledee
Danny Ramirez
Katherine Villeda
Sophia Wong

 

Cycle 6 Group D - 8th Grade Sax

Next Lesson:  Tuesday, September  10th, period 8

Assignment:

Roster

Breed Thallis
Pisciotta Anthony
Stiehl James